تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

خدمات پس از فروش دانه طلایی

فاز اول طرح رجیستری گوشی موبایل به مرحله اجرا رسیده و این مسئله منجر شده که سوالات زیادی در ذهن بسیاری از کاربران و فروشندگان موبایل ایجاد شود. در ادامه این مقاله قصد داریم به طور کامل در رابطه با طرح رجیستری گوشی موبایل صحبت کنیم. در این بخش با موبو1714 همراه باشید..

 

مقدمه‌ای در رابطه با طرح رجیستری گوشی موبایل

در طرح رجیستری گوشی تلفن های همراه، گوشی های موبایل مشترکان بر اساس شماره سریال گوشی و شماره سریال سیم‌کارت در سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت می‌شوند و به محض روشن شدن در شبکه تلفن همراه، این شماره سریال‌ها با پلتفرم شبکه مخابراتی کشور مطابقت داده می‌شوند و…

طرح رجیستری گوشی موبایل برای مقابله با قاچاق گوشی موبایل برنامه ریزی شده و هدف آن جلوگیری از عرضه گوشی های قاچاق به بازار خواهد بود. طرح رجیستری گوشی‌های هوشمند از چند وقت دیگر به صورت آزمایشی شروع به کار می‌کند. در این طرح قرار است گوشی‌هایی که به شکل قاچاق وارد کشور شده‌اند از کار بی‌افتند.

 

رجیستری


حالا این سوال پیش می‌آید که چه گوشی‌ قانونی وارد بازار شده و چه گوشی قاچاق است؟ به احتمال بسیار زیاد گوشی‌هایی که توسط شرکت‌های معتبر در ایران ضمانت شده‌اند به شکل قانونی وارد کشور شده‌اند و پس از طرح رجیستری موبایل هم کار می‌کنند و گوشی‌هایی که ضمانت معتبر ندارد و به اصطلاح با ضمانت اینترنشنال راهی بازار می‌شوند، در طرح رجیستری موبایل از کار می‌افتند و نمی‌شود از آن‌ها استفاده کرد.

البته باید به این موضوع اشاره کنیم که تمام گوشی‌هایی که تا این لحظه در بازار فعال شده‌اند تحت پوشش طرح رجیستری قرار نمی‌گیرند و این طرح شامل گوشی‌هایی می‌شود که برای اولین‌بار بعد از اجرا شدن طرح روشن می‌شوند.

در ادامه این مقاله قصد داریم به صورت مفصل در مورد طرح رجیستری گوشی موبایل و پیامدهای احتمالی صحبت کنیم. چنانچه در مورد هر یک از بخش های شرح داده شده نیاز به اطلاعات دقیق تر و راهنمایی داشتید، می‌توانید ضمن تماس با کارشناسان واحد پشتیبانی موبو 1714 کمک بخواهید. 

 

طرح رجیستری گوشی موبایل دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟


همانطور که اشاره شد طرح رجیستری گوشی موبایل با هدف مقابله با قاچاق گوشی پیاده سازی شده است. یعنی با این طرح از فروش و بکارگیری گوشی های قاچاق (آن دسته از گوشی‌ هایی که غیرقانونی و بدون پرداخت هزینه های گمرکی وارد باز شده‌اند) جلوگیری می‌شود. با پیاده سازی این طرح به محض اینکه گوشی هوشمندی با استفاده از یک شبکه اپراتور داخلی فعال شود، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و اگر اطلاعات آن در لیست گوشی هایی که به صورت مجاز وارد بازار ایران شده‌اند نباشد، دستگاه غیرقابل استفاده خواهد شد و از کار می‌افتد! بدین ترتیب دیگر امکان فروش و استفاده از گوشی های قاچاق وجود نخواهد داشت.

 

چه گوشی هایی شامل طرح رجیستری گوشی موبایل می‌شوند؟

قرار است در آینده تمام مدل های مختلف گوشی ها از طرح رجیستری پیروی کنند! یعنی برنامه ریزی دولت به گونه ای است که در آینده نزدیک هیچ گوشی قاچاقی در داخل کشور قابل فعال سازی و استفاده نباشد. اما در حال حاضر که در فاز اول پیاده سازی طرح رجیستری هستیم، ظاهرا تمرکز بر روی گوشی های آیفون و پرچمداران سامسونگ معطوف شده است.

 

رجیستری


تکلیف گوشی های قاچاق فعلی که از آن ها استفاده می‌شود چیست؟

با شروع بحث غیرفعال شدن گوشی های قاچاق، بسیاری از کاربران به این فکر افتاده‌اند که اگر گوشی فعلی آن ها قاچاق باشد تکلیف چیست؟ آیا گوشی آن ها غیر فعال خواهد شد؟ خوشبختانه اینطور نیست و دولت به شکل دقیقی برای پیاده سازی طرح رجیستری گوشی موبایل برنامه ریزی کرده تا مشکلی برای کاربران ایجاد نشود.

به موجب طرح رجیستری موبایل تنها گوشی هایی غیرفعال می‌شوند که بعد از تاریخ اجرای این طرح در شبکه فعال شده و قاچاق باشند. یعنی اگر شما یک سال پیش یا هر تاریخی قبل از 28 مهر ماه 96 یک آیفون 7 قاچاق خریداری کرده باشید و هم اکنون از آن استفاده کنید، با پیاده سازی طرح رجیستری گوشی موبایل هیچ مشکلی برایتان پیش نخواهد آمد. پس فراموش نکنید که طرح رجیستری موبایل به گوشی هایی که پیش از این در بازار فعال شده و توسط کاربران مورد استفاده قرار می‌گرفتند کاری ندارد.


کالا رصد می‌شود

به محض ورود کالا به کشور از طریق گمرک شناسه‌های IMEI صادر خواهد شد با این تفاوت که این شناسه‌ها که توسط گمرک اعلام شده از طرف سامانه تجارت داخلی با مکانیزم‌هایی رصد خواهند شد. سامانه تجارت داخلی مسیر انتقال مالکیت IMEI را از توزیع‌کنندگان تا سطح خرده‌فروشان و مشتریان دنبال می‌کند.

 

رجیستری


وقتی مصرف کننده گوشی را دریافت کند همراه با آن یک کد فعال‌سازی هم دریافت خواهد کرد. به محض اینکه مصرف‌کننده سیم‌کارت را داخل محصولی که به شکل قانونی وارد شده قرار دهد و کد را فعال کند شماره دستگاه، شماره موبایل و شماره چیپ‌ست سیم کارت در داخل سیستم همتا ضبط می‌شود.

در این شرایط اطلاعات در اختیار سامانه CID قرار می‌گیرد و اپراتورهای مخابراتی برای در اختیار قراردادن امکان اتصال به شبکه باید از سامانه CID استفاده کند. به این شکل گوشی‌ها قاچاق که کد فعال‌سازی ندارند نمی‌توانند از امکانات مخابراتی استفاده کنند.

دولت امیدوار است که با اتخاذ این سیستم پیچیده، دیگر امکان ورود گوشی قاچاق به ایران وجود نداشته باشد و این بار طرح رجیستری به طور کامل با موفقیت انجام شود.


ﺐﻠﻄﻣ ﻩﺪﻨﺳیﻮﻧ مهدی امینی

کد امنیتی * حدودیت زمانی خسته شده است لطفا CAPTCHA را دوباره بارگذاری کنید